Ettevõtte taustakontroll – 3 sammu enne krediidiotsuse langetamist

Tavaline küsimus ettevõtte igapäevases töös – kellele anda krediiti ja millises mahus? Olemasolevate koostööpartneritega ehk nii suurt probleemi ei olegi, kuid tihti tuleb tegeleda uute ning tundmatute klientide ja ettevõtetega. Tee kaasa väike reis Inforegistri Expressiga ja vaata, kas küsimusele vastamine läheb lihtsamaks. Ava inforegister.ee portaal, otsi üles ettevõte, millele kaalud krediidi andmist, ja asu teele.

Samm 1:  Ettevõtte maine ja märgised

Ettevõtte ülevaate lehel üldinfost paremal pool leiad maineskoori ja näed märgist. Märgised töötavad nagu valgusfoor ja annavad märku, kas peatuda, liikuda edasi või oodata. Kui ettevõttel on võlamärgis või hoiatus, on soovitav krediitmüügiga ettevaatlik olla.

Eduka ettevõtte märgis Inforegistris Edukas ettevõtte – finantshinnang on „väga hea” või „hea”
Hoiatav märgis Inforegistris Hoiatus – põhjuseks enamasti esitamata maksudeklaratsioonid või majandusaasta aruanded
Võlglase märgis Inforegistris Võlglane – ettevõttel on suuremal või vähemal määral riigi- või erasektoris võlgasid

Mainepunktid näitavad ettevõtte suurust, finantsvõimekust ja andmete täielikkust. Maineskoor võtab arvesse ettevõtte vanust, filiaale, töötajaid, käivet, põhikapitali, edukust, toimekust, kohustusi jms, summeerides tulemuse ühtseks arvuks. Mida edukam ja avatum on ettevõte, seda suurem on maineskoor – ja vastupidi, ettevõtetel, millel puuduvad kontaktid, esinevad võlad, on esitamata majandusaasta aruanded jne, võib maineskoor olla miinuses. Ettevõte, millel on väga vähe punkte, on kas alles loodud või riiulifirma. Siinkohal aitab selgusele jõuda näiteks esmakande kuupäev. Väikeettevõtetel varieeruvad punktid paarikümnest paarituhandeni, suurematel võib see ulatuda paarikümne tuhandeni.

Kas teadsid? Lisades andmeid ja täiendades oma ettevõtte profiili Inforegistris, on võimalik maineskoori tõsta. Andmete täiendamiseks tuleb portaalis registreerida ja oma ID-kaardiga ettevõtte konto ühendada.

Samm 2: Juhatus, omanikud ja seotud isikud

Tehinguid ei sõlmi mitte ettevõtted, vaid isikud, kes neid juhivad. See tähendab, et korralik ettevõtte taustakontroll hõlmab ka tutvumist omanike ning juhatusega. Üldinfost allpool on välja toodud ettevõttega seotud isikud ja võimalus uurida nende majandustegevust. Juhatuse liikme nimele klikkides avaneb eraldi profiil, kus näed detailsemat infot. Juhatuse liikmeid on võimalik ka seirata ehk lisada automaatse jälgimise alla. Kui ettevõte on edukas, aga juhatuses on isik, kelle tegevusega on seni kaasas käinud näiteks likvideerimised või kelle juhatuse liikme skoor on negatiivne, tasub krediidiotsuse tegemisel ettevaatlik olla.

Samm 3: Sündmused

Viimane pilk ettevõttele  – ülevaate lehe allosast leiad vaadeldava ettevõtte kolm viimast sündmust. Sündmusteks on kõik ettevõtet puudutavad muutused (tegevuslubade registreeringu muutused, maksuhäired, võlausaldajate nõuded, juhatuse liikmete muutused, kinnisvara muutused, aruannete ja deklaratsioonide esitamine/mitteesitamine jms).

Oluliste ettevõtet puudutavate sündmustega kursis olemiseks lisa ettevõte seiresse ja lae alla NOW! rakendus. NOW! lihtsustab tarkade otsuste tegemist, tuues sinuni jooksvalt need juhtumid, mis ärile olulised on.

Kokkuvõte

Olles need kolm sammu läbi teinud, oled saanud juurde krediidiotsuse langetamiseks esmast vajalikku infot. Ettevõtte taustakontroll ja natukene detektiivitööd aitavad vältida juhuslike otsuste tegemist ning probleeme tulevikus.

Lugemist samal teemal: „Soovituslikud juhised ettevõtete hindamiseks müügiesindajatele ja krediidikontrolleritele”.

FacebookLinkedInTwitter

Loe järgmisena