Kuidas kujuneb Inforegistri maineskoor ja mida tähendavad märgised?

Inforegistri kasutajana oled tõenäoliselt märganud ettevõtete profiilidel kuvatavaid värvilisi märgiseid ja maineskoori numbreid. Selgitame lähemalt, mida need endast kujutavad ja kuidas nende jälgimine tarkade äriotsuste tegemisele kaasa aitab. Vaadeldava ettevõtte maineskoori ja märgiseid näed üldinfost paremal sinise äärega tähistatud tabelis.

Inforegistri maineskoorInforegistri maineskoor

Maineskoori genereerimisel võetakse arvesse erinevaid näitajaid ning tulemus summeeritakse ühtseks arvuks. Maineskoori kujunemisel loevad ettevõtte:

 • vanus,
 • filiaalid,
 • töötajate arv,
 • käive,
 • põhikapital,
 • finantsnäitajad,
 • maksehäired,
 • esitamata maksudeklaratsioonid/aruanded,
 • andmete täielikkus jms.

Näiteks kõrgem vanus ja suurem töötajate arv tõstavad Inforegistri maineskoori, kui aga ettevõttel esinevad suured või sagedased võlad, võib skoor miinusesse langeda.

Oma ettevõtte maineskoori saab tõsta, täiendades firma profiili Inforegistri lehel. Andmete täiendamiseks tuleb portaalis registreerida ja oma ID-kaardiga ettevõtte konto ühendada.

Märgised ettevõtte profiilil

Märgised lisatakse automaatselt ettevõtete juurde, kui nende finantshinnang on hea, neil esineb võlgasid või on esitamata maksudeklaratsioone või majandusaasta aruandeid. Märgiste värvid ja tähendused on järgmised:

Roheline – edukas ettevõte, mille finantshinnang on „väga hea” või „hea”. See tähendab, et viimase olemasoleva aruande järgi firma oli kasumis või tugeva finantshinnanguga. Viimane tuletatakse üldlevinud ja tunnustatud kordajate alusel.
Kollane – hoiatus, esitamata on maksudeklaratsioonid või majandusaasta aruanded.
Punane – võlglane, esinevad maksuvõlad või võlad võlausaldajatele.

Kui märgis puudub (ärivõrgustikus tähistatud halli ringiga), on ettevõte kustutatud, käive puudub või on firma väga nõrkade likviidsusnäitajatega, kuid maksehäireteta ja on esitatud maksudeklaratsioonid ning aruanded. Lisainfot ettevõtte hindamiseks saad ülevaate lehelt kvartaalsete maksude järgi.

Mida tähendab number märgise juures?Juhatuse liikme märgised

Juhatuse liikmete märgiste juures näidatakse ka numbrit, mis kajastab ettevõtete arvu.

Näiteks: isik on juhatuse liige ettevõtetes, millest kahel on hoiatus, üheksa on edukad ja kolm võlglased.

Kuidas tõlgendada Inforegistri maineskoori?

Inforegistri maineskoori skaala on hinnanguline, sõltudes nii ettevõtte näitajatest kui ka üldisest majandusolukorrast.

Negatiivne maineskoor

Maineskoori negatiivne maksimum on vahemikus -11 000 ja -17 000. Sellise skoori puhul on enamjaolt tegemist pankrotis ettevõtetega, millel on suured võlgnevused ja esitamata aruanded ning maksudeklaratsioonid.kollane_punane

Negatiivne skoor ja punane (ning kollane) märgis – ettevõtte võlgnevused, arvestades selle suurust, on küllaltki tõsised. Firma võib olla ka kustutatud, kuid erasektori võlgnevusega (koos ettevõttega kustutatakse ka riigivõlg).  Kui ettevõttel on lisaks kollane märgis, on esitamata ka aruandeid ning maksudeklaratsioone. Näide väikse/keskmise ettevõtte puhul:

 • negatiivne skoor -5 000 või madalam – võlgnevused on kuni sadades tuhandetes ja ettevõte on  suure tõenäosusega pankrotis;
 • negatiivne skoor kuni -5 000 – võlgnevused üldjuhul vahemikus 10 000 – 30 000 €;
 • negatiivne maineskoor kuni -1 000 – võlgnevused üldjuhul vahemikus 1 000 kuni 10 000 €.kollane

Negatiivne skoor ja  kollane märgis – esitamata majandusaasta aruanded, seejuures võrdub 1 aasta esitamata aruandeid üldjuhul 300 kuni 500 miinuspunktiga.

-10 punkti ja märgisteta – firma on üldjuhul likvideerimisel.

0 punkti – ettevõte on kustutatud või käive puudub.

Positiivne maineskoorInforegistri maineskoor - väike ettevõte

10 punkti ja ilma märgiseta – üldjuhul uus ettevõte või seisev firma ilma märkimisväärse majandustegevuseta.

10 – 300 punkti – väike ettevõte, mille käive on üldjuhul aastas kuni 100 000, väike põhikapital ja töötajate arv.

300 – 1000 punkti – väike/keskmine ettevõte.

Positiivne skoor üle 1000 – keskmine/suur ettevõte, mille maineskoor sõltub enamasti finantsidest, põhikapitalist ja töötajate arvust.

Positiivne skoor ja kollane märgis – põhjuseks puuduv deklaratsioon, suurte firmade puhul võib põhjuseks olla ka puuduv aruanne.punane_roheline

Positiivne skoor ja punane märgis – ettevõttel on võlgnevus erasektoris või riigile. Majandusaasta aruannete järgi on ettevõte finantshinnang „hea” või „väga hea”, kuid käesoleval ajahetkel ei täida ettevõte maksekohustusi.

Positiivne skoor 10 000 ja rohkem – (üldjuhul edukad) Eesti suurettevõtted.

Märgised Inforegistri ärivõrgustikus

Ärivõrgustikus visualiseeritakse ettevõtete juhatuse liikmete omavahelised seosed koos nimede, piltide ja märgistega. Vaadeldava ettevõtte ärivõrgustiku leiad vasakult äärest seoste alt. Ärivõrgustik võimaldab tutvuda juhatuse liikme varasema tegevusega ja tuvastada seeläbi ettevõtete hülgajaid. Kui ettevõttes toimub muutus (lisatakse/eemaldatakse märgised või on muutus juhatuse liikme tasandil), kajastatakse see ärivõrgustikus automaatselt.

Märgiste ja võrgustike tõlgendamine

Ärivõrgustikus on kasutusel samad värvid, mis märgiste puhul: roheline ring tähistab edukat, punane võlgades ja kollane hoiatusega ettevõtet. Halli pallikese korral ettevõttel märgis puudub. Seest üleni värvitud pallikesed on ettevõtted ja seest tühjad või profiilipildiga ringid kajastavad juhatuse liikmeid. Värviline äär juhatuse liikme pallikese ümber näitab selle isiku ettevõtete olukorda. Juhul kui juhatuse liikmel on mitu ettevõtet ja need on erinevate märgistega, siis kajastatakse olulisemat värvi ehk punast. Katkendlik joon ettevõtete ja juhatuse liikmete vahel tähistab endist seost ja pidevjoon kehtivat seost.2riv6rgustik

Ärivõrgustiku näide

Näidisvõrgustikust näeme, et juhatuse liikmel on seosed kahe olemasoleva ettevõttega (pidevjoon) ja kahe endise ettevõttega (katkendlik joon). Endised ettevõtted on punased ehk võlamärgistega. Kui juhatuse liikmel esineb varasemaid seoseid võlamärgistega ettevõtetega, ava nende ettevõtete lehed ning kontrolli krediidiraportitest järele, kas võlad tekkisid uuritava juhatuse liikme tegevuse ajal või hiljem. Kui krediidiraportis on võlgade juures uuritava juhatuse liikme nimi ning ettevõte uus juht pole tegelenud võlgade tagasimaksmisega, on suure tõenäosusega tegemist ettevõtete hülgajaga, kes kasutab võlgadest vabanemiseks variisikute või libalikvidaatorite abi.

Inforegistri maineskoor, märgised ja ärivõrgustikud moodustavad vaid väikse osa Inforegistri kõigist võimalustest. Inforegister.ee on valmislahendus müügiinimestele, krediidihalduritele ja ettevõtete omanikele tarkade otsuste tegemiseks. Loe lisaks Inforegistri infolehelt või külasta portaali inforegister.ee.

FacebookLinkedInTwitter

Loe järgmisena