Likvidaatori abil põrgust paradiisi – kas vahetus vabastab vastutusest?

Paar päeva tagasi tuli inforegister.ee meilile järjekordne reklaamkiri, kus pakutakse võimalust vabaneda probleemsest võlgades ettevõttest ühe ööpäeva jooksul. Kirja saatja veebilehel Pankrotitugi.ee seisab: „Müües oma ettevõtte, määratakse sinna uus juhataja. Teie muutute üksnes kolmandaks isikuks, kellel pole enam ettevõttega mingit seost. Ei kohustust ega huvi anda vastuseid ettevõtte tegevuse kohta. Teie käest ei saa keegi enam seaduslikult midagi nõuda.” Juurde on veel toodud statistika: „95% võlausaldajatest pöördub võla sissenõudmiseks inkassosse. Ligi 80% inkassosse jõudnud võlgnikest lõpetavad kohtus…”.

Kui selline kiri tuleks 1. aprillil, võiks arvata, et tegemist on halva naljaga. Tegelikkuses on likvidaatorite kasutamine igapäevane nähtus ning valida saab umbes 700 variisiku vahel, likvideerimisteenuseid pakuvad ka mitmed äriühingud. Nende seas on nii ettevõtteid, kes aitavad tegeleda keeruka likvideerimisprotsessiga, kui ka neid, kelle sihtgrupiks on ettevõtjad, kes soovivad eelkõige võlgadest vabaneda.

Kes on likvidaatorid?

Eelpool mainitud Pankrotitugi.ee domeeni omanik Sven Vaska (28.06.1983) eelistab hoida madalamat profiili – kodulehel puuduvad nii kontaktid kui ka ettevõtte rekvisiidid. Kokku on Vaska osalenud 16 ettevõtte likvideerimisprotsessis, millest osad juhtumid on antud edasi näiteks Raivo Palmistele (27.11.1988).

Inforegister.ee - Seoste otsing ja ärivõrgustik

Kasulik nipp: Inforegister.ee lepingulised kasutajad saavad kiirelt info leida seoste otsingu ja firmade omanike võrgustiku abil.

Mitmed likvideerimisteenuse osutajad eelistavad jääda samamoodi anonüümseks, teised jälle võtavad avalikult sõna või propageerivad oma tegevust: iga lõpp on uue algus. Samuti on ka selliseid teenuseosutajaid, kes lubavad aidata korraldada ettevõte tegevuse lõpetamist seadusega kooskõlas. Võrreldes erinevaid teenuseosutajate pakkumisi, siis on neid, kes hindavad protsessi pikkuseks seitse kuud kuni aasta, kuid on ka neid kes võimaldava vabaneda võlgades ettevõttest 24 h jooksul.

Valik ettevõtete müügi või likvideerimisteenusega tegelevaid isikuid ja ettevõtteid

Ettevõte Reg.kood Juhatuse liige Juhatuse liikme
maineskoor
Koduleht
LIKVIDAATOR OÜ 12860469 Raul Pint -187320 likvidaator.com
Sven Vaska -9 813 pankrotitugi.ee
PANKROT JA
LIKVIDEERIMINE OÜ
12619727 Raul Pint -187320 likvidaator.com
LIKVIDEERIJA OÜ
(KUSTUTATUD)
12002056 Gert Kuusküll -1 228 likvideerija.ee
LIKVIDEERIMISTEENUSED
11011122 Kaupo Meier -718 likvideerimine.ee
LIKVIDEERIMISABI
(KUSTUTATUD)
10141546 Kalev Sakjas/
Raul Feldman
-165 594 / -7236
ASUTAMIS- JA
LIKVIDEERIMISTEENUSTE
12454769 Kalev Sakjas -165 594
24SEVEN CONSULT OÜ 11787405 Külli Ojaste 1672 valmisfirma24.ee
AMADOR
LIKVIDEERIMISKESKUS OÜ
12121507 Rene Vill 759 likvideerimiskeskus.ee
ARGENTIA PASSIM OÜ 11487778 Lilian Soriano Docot 374 vest.ee ja
www.firmaost.ee
ABC KAPITAL OÜ 10521668 Külli Niinoja 1346 abckapital.ee
ANELONE OÜ 10867869 Rein Roosmaa -121270 gegrupp.wix.com
www.maxcorp.eu
Raul Feldman  -7236 firmadelikvideerimine.ee
FIRMAHALDUS OÜ 11979599 Rain Ruus -47 firmahaldus.ee
R ASSETS OÜ 12003204 Artur Laht -614 firmaturg.ee

Likvidaator ja likvideerimine – professionaalne abi või võlgade peitmine?

Ettevõtete likvideerija Raul Pint (22.09.1968) toob Äripäevas ilmunud artiklis Panama advokaatide tegevust lahates välja võrdluse palgamõrvadega ning ütleb, et tegelik tapja ei ole mitte päästikule vajutav professionaal, vaid tellija. Likvidaatorgi võib väita, et tema teeb kõigest oma tööd, ehkki mitmed likvideerimisteenuste pakkujad reklaamivad end kui võimalust vabaneda võlgadest ja võlausaldajatest. Raul Pindi võrdlus palgamõrvadega võib olla tabav, kuid ilmselt ei nõustu kõik juriidilist abi ja ka likvideerimisteenuseid pakkuvad ettevõtted sellise lähenemisega.

Ettevõtte tegevuse lõpp on normaalne nähtus ning iga likvideerimine või likvideerimisteenuse kasutamine ei pruugi olla ajendatud soovist oma kohustustest kõrvale hiilida. Eestis on 4229 ettevõtet, mille likvideerimismenetlus on pooleli, pikim likvideerimine on kestnud 11 aastat. Probleem seisneb selles, et kui ettevõtte asutamine võtab aega 2 minutit ning ei eelda teadmisi ja oskusi ettevõtlusest, siis likvideerimine on tunduvalt keerulisem ja ajakulukam protsess ning tihti on mõistlikum pöörduda professionaali poole. Siinkohal on oluline eristada, kas juhatus on ettevõtte hüljanud tankistile või mitte. Samuti on nimetus „likvidaator” teinekord eksitav – likvideerida saab vaid neid ettevõtteid, millel puuduvad võlad. Kohustustega ettevõtte jäetakse tihti lihtsalt seisma, kuni äriregister selle sundkustutab.

Vahetus ei vabasta vastutusest

Ettevõtte hülgamine kolmandale isikule võib tunduda esialgu kiire ja lihtne lahendus. Majandustegevuse ebaõnnestumine on nii mõnelegi inimesel raske hoop ning kui sellele järgneb keerukas juriidiline protsess, võib tunduda äriühingu müümine parim lahendus. Likvidaatorit kasutades ja ettevõtet müües tasub siiski silmas pidada, et maksu- ja tolliametil on võimalus koostada sissenõudmiseks vastutusotsus isikule, kes põhjustas maksuvõla ning ettevõttest vabanemine ei vabasta vastutusest.

Samuti on enamikele ettevõtjatele teada niinimetatud tankistid, keda kasutatakse võlgadest vabanemiseks ning juhatuse liikme ajalugu on avalik info. Uue juriidilise keha alt äritegevust alustades on tulevasel kliendil või koostööpartneril võimalik ettevõtja tegevuse ajalooga tutvuda ning enamik inimesi eelistab mitte luua ärisidemeid nendega, kes on varasemalt kasutanud tankiste ja äriühingutega kabetanud. Paneme kõigile ettevõtjatele südamele, et enne vastava teenuse ostmist kontrollige teenusepakkuja tausta ja mõelge hoolikalt järele, enne kui hakkate kasutama likvidaatorit, kes lubab vabastada igasugustest kohustusest. Likvidaatori kasutamine võib tunduda kiire ja muretu lahendus, kuid tegelikkuses toob kaasa rikutud maine ja teravdatud huvi maksu- ja tolliameti poolt.

Loe ka: „5 märki, et ettevõte on pankrotti minemas”.

FacebookLinkedInTwitter

Loe järgmisena