Mida toob kaasa probleemse firma likvideerimine ja kuidas sellest tulenevaid kahjusid vältida?

Probleemse firma likvideerimine ja tagajärjed

Hiljuti potsatas meie postkasti järjekordne hulgipostitus, kus pakuti võimalust äriettevõtte kiireks likvideerimiseks. Kirjas seisab: „Meie spetsialistid pakuvad välja efektiivsed ja töötavad lahendused olenemata juhtumi keerukusest ning Te saate kerge vaevaga alustada uue äriettevõttega ning unustada eelmise äritegevusega seotud probleemid.” Veel on lisatud, et ettevõtte müümine koos likvideerimisega on parim valik, kui:

  1. Teil on võlg Maksuameti ees
  2. Inkassoettevõtted esitavad Teile nõudeid
  3. Teil on pikaleveninud kohtuvaidlused
  4. Teil on vaidlused töötajatega
  5. Teil on hooletusse jäetud raamatupidamine
  6. Teil on võlgnevus kolmandate isikute ees
  7. Teil on lahkarvamusi oma äripartneriga
  8. Te soovite ärist väljuda

Kuigi lubadused paistavad esmapilgul ilusad ja Eesti majandusruumis kohtab sellist toimetamist sagedasti, on jäetud mainimata tagajärjed. Mida ettevõtte müümine koos likvideerimisega tegelikult kaasa toob ja millised osapooled jäävad kannatajaks?

Ettevõtte hülgamine ei vabasta vastutusest – nõudeid saab esitada ka tagantjärele

Ettevõtte müümine tankistile, kes äritegevusega seotud probleemid lahendaks, võib näida esmapilgul küll kerge väljapääs, kuid reaalsuses see vastutusest ei vabasta. Näiteks kui müüakse ettevõte, millel on maksuvõlad, siis maksu- ja tolliametil on endiselt õigus võlgnevus sisse nõuda isikult, kes võlgnevuse põhjustas. Seejuures tasub ka meeles pidada, et likvideerida saab vaid sellist ettevõtet, millel puuduvad võlad. Likvideerimine kui menetlus seisneb ettevõttele kuuluva vara jaotamises ning on suunatud võlausaldajate huvide kaitsmisele. Tankistid jätavad võlgadega firma tavaliselt aga lihtsalt seisma ja ootavad, kuni äriregister selle sundkustutab (vaata ka: „Ettevõtete müük, likvideerimine, pankrot, sundkustutamine – mis on mis?”).

Plekk jääb külge ka siis, kui alguses paistab kõik hästi minevat

Inforegistri ärivõrgustikud näitavad ka endiseid seoseid
Inforegistri ärivõrgustikud näitavad ka endiseid seoseid

Probleemse ettevõtte müüki esitatakse tavaliselt kui võimalust probleemid unustada ja puhtalt lehelt alustada. Kui puhas see leht aga tegelikult on? Eestis on ettevõtete juhatuse liikmete ajalugu avalik info ja vaid mõneminutilise taustauuringu järel on nimekiri hüljatud probleemsetest firmadest potentsiaalsele kliendile või koostööpartnerile teada. Juhatuse liikme negatiivne maineskoor ettevõtte hülgamisega ei kao ning see info on kõigile avalikult nähtav.  Lisaks kajastub probleemne ajalugu ka uue ettevõte Krediidiskooris ja maineskooris, mille targad masinõppel põhinevad mudelid näevad seost eelmise firma hülgamise ja uue ettevõtte krediidivõimelisuse vahel. Kõik see vähendab firma usaldusväärsust, mis omakorda tähendab madalamat võimalust uue äriga edu saavutada.

Enim kannatavad firmaga äri teinud kliendid ja koostööpartnerid

Kõige suuremaks probleemiks on aga see, et selline ettevõtete müümine ja hülgamine kahjustab firmaga äri teinud partnereid ja kliente. Võlausaldajatel tuleb toime tulla saamata jäänud rahadega, tasuda tarnijatele, maksta palgad töötajatele ja maksud riigile. Võlausaldaja on see, kes peab hakkama saama puudu jäänud vahenditega, sest äripartner otsustas oma probleemse ettevõte hüljata ja „seaduslike” vahenditega edasi liikuda. Firmadele, kellel ainult mõni suurklient või koostööpartner ongi, võib selline ootamatu löök ja planeeritud rahadest ilma jäämine saatuslikuks saada.

Samal ajal jääb tänu probleemsete ettevõtete hülgamisele tihtipeale maksutulu saamata riigil, mille tagajärjel jääb kaotajaks ka riik ja selle kodanikud.

Kuidas probleeme vältida?

Alles novembrikuu keskel avaldas Postimees nimekirja Eesti ettevõtetest, mida juhivad Filipiinidelt pärit tankistid. Juhatuse liikmete rent ja ettevõtete hülgamine koos kõigi kohustustega pole kindlasti pseudoprobleem, mille puhul võiks arvate, et sinu ettevõtet see ei puuduta. Nii kaua kui Eestis hüljatakse ettevõtteid, renditakse juhatuse liikmeid ja kustutatakse kassajääke, on väga oluline enne müüki või ostu firma tausta kontrollida, et selgitada välja ja hoiduda äri tegemisest nendega, kes selliseid teenuseid turul kasutavad.

Kontrolli enne tehingu tegemist ettevõtte tausta

Inforegister NOW! kaart - näide juhatuse liikme vahetumisest
Näide juhatuse liikme vahetumise teavitusest Inforegister NOW! rakenduses. Uue juhatuse liikme palju seoseid (40+) ka teiste võlgades olevate ettevõtetega annab märku, et tõenäoliselt on tegemist ettevõtete likvideerijaga.

Ettevõtete tausta kontrollimine on tänapäeva Eestis väga lihtsaks ja kõigile kättesaadavaks tehtud. Näiteks inforegister.ee portaalis piisab esilehel vaid ettevõtte või isiku nime sisestamisest ja juba näed firma üldinfot (asutamise aasta, töötajate arv, põhikapital jm), juhatuse liikmeid, kontaktinfot, maineskoori ja märgised, millest viimased kaks annavad juba aimu ettevõtte edukuse ja usaldusväärsuse kohta. Kui oled Inforegistri lepinguline klient, saad lisaks infot krediidi- ja finantsraportist ja ärivõrgustikest. Krediidiraport annab ülevaate võlgnevustest ning lisab ka soovituse krediidi andmiseks või mitteandmiseks.
Põhjalikumaks taustakontrolli juhise leiad siit: „Tark müük ja taustakontroll – soovituslikud juhised ettevõtete hindamiseks müügiesindajatele ja krediidikontrolleritele”.

Kui oled liikvel ja põhjalikuks taustakontrolliks aega pole, siis lae oma mobiili või tahvelarvutisse Inforegister NOW! ja kontrolli taustainfot nutiseadmega. NOW! mobiilirakenduses annab kiireima ülevaate ettevõtte usaldusväärsusest ja majanduslikust seisust Krediidiskoor. Krediidiskoor jääb vahemikku 0,00-1,00, millest 0 väljendab madalat ja 1 kõrget krediidiriski. Mida kõrgem skoor, seda riskantsem on ettevõttega äri teha.

Lisa ettevõtted automaatsesse jälgimisse

Esimese sammu ehk enne koostöö alustamist tausta kontrollimise võtavad ette paljud ettevõtted, kuid tavaliselt sellega kliendi või partneri käekäigu jälgimine lõpeb. On väga levinud, et juba kord ostnud klientide puhul tehakse krediidiotsused läbimõtlematult ja ilma taustakontrollita. Kui aga pikaajalisel kliendil tekivad finantsilised raskused, siis need võivad üle kanduda ka talle krediiti andnud ettevõttele – ja probleeme märgatakse tavaliselt alles siis, kui arve maksetähtaeg on pikalt üle läinud või lubatud kaup ei saabu tähtajaks.

Kui sinu ettevõte tegutseb vaid mõne suurema kliendi toel, siis võivad halvimal juhul sellised valed krediidiotsused viia pankrotini. Sellise olukorra vältimiseks on väga oluline silm peal hoida ka juba olemasolevate klientide majanduslikul seisul ja maksevõimelisuse näitajatel. Üks lihtsamaid viise selleks on inforegister.ee või Inforegister NOW! seire kasutamine. Sa saad hõlpsalt ettevõtted seiresse ehk automaatsesse jälgimisse lisada ja nii kõigi kliente ja koostööpartnereid puudutavate oluliste sündmustega kursis olla. Näiteks annab IR NOW! märku, kui jälgimisse lisatud kliendil/koostööpartneril tekib maksuvõlg, on esitamata maksudeklaratsioone, vahetub juhatuse liige või algatatakse pankrotimenetlus.  See võimaldab sul kiiresti reageerida ja finantskahjude vältimiseks vajalikud meetmed kasutusele võtta. Paigalda kohe Inforegister NOW! rakendus.

Taustainfo lihtsasti kättesaadavaks otse oma äritarkvarast

Krediidiskoor annab aimu ettevõtte usaldusväärsusest
Krediidiskoor annab aimu ettevõtte usaldusväärsusest

Kolmas võimalus juba olemasolevate klientide ja partnerite majanduslikul seisul silma peal hoidmiseks on Krediidiskoori lisamine oma äritarkvarasse. Nii saad esmainfo kätte juba ühe numbri vaatamise järel. Madal skoor näitab usaldusväärsust, kõrge skoor aga annab põhjuse lisaks uurida. Vaata lisaks: „Inforegistri äriinfo ja Krediidiskoor nüüd Books 8 äritarkvaras” või „Rakendusliidese ja otselinkidega säästad aega, raha ning oma töötajaid”.

Kokkuvõte

Probleemsete ettevõtete müümine ja hülgamine on Eesti majandusruumis levinud nähtus. Kuigi selline tegevus ei vabasta vastutusest ja märk jääb endistele juhatuse liikmetele külge, kannatavad sellise tegevuse tagajärjel enim võlausaldajad. Kahjude vältimiseks on oluline enne müüki või ostu kontrollida firmade tausta ja seda nii uute kui ka olemasolevate klientide ja partnerite puhul.

Teksti autor on Tuuli Vahtra. 

FacebookLinkedInTwitter

Loe järgmisena