Living.ee – ootamatu või oodatud pankrot?

Online-meedias ilmus artikkel mööblit müüva kaupluse living.ee ootamatust pankrotist. Postimehes kirjutati: „Teadaolevalt ootavad veel mitmed inimesed pikisilmi living.ee-st tellitud mööblit ning kõik said ka kirja, milles Livingshop teatab, et nende majanduslik olukord ja võime täita oma kohustusi, on viimastel kuudel halvenenud. Selle peamisteks põhjusteks on ettevõtte sõnul oluliselt tihenenud konkurents ning mitmete turuosaliste agressiivne hinnapoliitika”.

Vastavalt pankrotiseadusele on ilmub teade pankrotist Ametlikes Teadaannetes ning ainus, mida tarbijad saavad teha, on nõude esitamine pankrotihaldurile või kui tarbija on maksnud krediitkaardiga, pöörduda panga poole ja vastavalt seadusandlusele tagasi küsida toote või teenuse eest makstud summa.

Postimehe allikal on juhatuse liikme ütluste järgi OÜ Livingsopist kaupa tellinud, kuid mitte kättesaanud inimesi umbes 200. Artiklis on ka välja toodud, et maksuvõlg on tänase seisuga 11 400 €.

Ootamatu või siiski prognoositav pankrot?

Postimehe andmetel on tarbijakaitsele laekunud ka varasemalt üksikuid kaebusi, kuid see ei anna veel märku suuremast ohust. Küll aga viitavad ettevõtte pikaajalistele raskustele nii ettevõtte finantshinnang, mis on „nõrk”, aga ka pidevalt kasvav maksuvõlg. Livingshop OÜ finantshinnang Inforegistris (mis koostatakse üldlevinud ja tunnustatud kordajate alusel) on juba aastal 2011 olnud „rahuldav”, 2013 aastal aga juba „nõrk”.  Alljärgnevas tabelis on näha, et ettevõtte tulutoovus on halb ning ka muud finantsnäitajad on rahuldavad.

Eriti ettevaatlikuks aga peaks tegema ettevõtte krediidiraport, kus krediidisoovitus on „Ei” ning näha on pidevalt kasvav maksuvõlg. Põgusa taustakontrolli järel poleks ilmselt pankrot nii ootamatu olnud.

Livingshop krediidiraport Inforegister.ee keskkonnas

Tausta kontrollimine enne e-poest ostu tegemist

Võimalusi ettevõtte tausta kontrollimiseks enne ostu sooritamist on mitmeid. Toome välja neist neli.

1. Märgiste süsteemInforegistri margised

Oleme Inforegister.ee keskkonnas loonud märgiste süsteemi (vt selleteemalist artiklit), mis töötab nagu valgusfoor ja annab inimesele teada, kas minna edasi, oodata või peatuda. Süsteem on lihtne:

  • esitamata deklaratsioonid/majandusaasta aruanded = kollane märgis,
  • hea finantshinnang = roheline märgis,
  • võlad = punane märgis.

2. Inforegistri veebilehe lisa Google Chrome’i jaoks

Selleks, et hoida pidevalt ettevõtetel silma peal, on Inforegistril Google Chrome’i jaoks laiendus. Veebilehe lisa abil saad kohe kontrollida, et veebilehega seotud firmal hoiatuse ja/või võlglase märgist pole (kollane ja/või punane märgis) ning vastava ettevõtte seiresse lisada.

Mõned laienduse kasutusjuhtudest on järgnevad:

  • E-poe usaldusväärsuse hindamine – punase või kollase märgisega e-poest ostmisel on kõrgem risk tellitud kaupa mitte kätte saada lubatud tähtajaks
  • Tarnijate usaldusväärsuse hindamine – veebilehel kaupade ja teenuste kirjeldusi lugedes vaata ka seiresündmusi meediakajastuste ja nende kommentaaride kohta
  • Klientide otsimine – olles potentsiaalse kliendi kodulehel vaata ka tema märgiseid roheline märgis tähendab, et firmal on hea finantshinnang ja tal läheb hästi.

Tasuta rakendus võimaldab saada kiirelt ülevaate ettevõtte tervislikust olukorrast ning selle saad alla laadida siit. Kui aga on vaja põhjalikumat taustakontrolli ja vaadata lähemalt juhatuses olevaid isikuid, tutvuda ettevõtte finantshinnanguga ning maksuvõla ajalooga, saad teha seda Inforegister.ee keskkonnas.

3. Lisa ettevõte jälgimisse (seiresse)

Registreeritud Inforegister.ee kasutajad saavad e-poodi omava organisatsiooni lisada seiresse (liitumine on tasuta). Seiresse lisatud firmade kohta näitab Google Chrome’i laiendus nende lehtedel olles ka viimaseid sündmusi.Inforegister NOW! teade - pankroti väljakuulutamise teade

4. Inforegister NOW! mobiilirakendus

Inforegister NOW! pakub massiivses andmehulgas orienteerumiseks uudset lahendust – mobiilirakendus aitab teha tarku otsuseid, teavitades sind olulistest ja ajakohastest juhtumitest. Installi oma seadmesse tasuta NOW! rakendus ja lisa jälgimisse kaupmees, kellelt ettemaksu tegemise järel kaupa ootama jääd. Nii saad varakult reageerida, kui ettevõtte äritegevusega seotud juhtumitega kaasneb oht, et ostetud kaup hilineb või üldse kohale ei jõua. Mobiilirakenduse kohta saad lisaks lugeda NOW! infolehelt.

Lisalugemist samal teemal: „Ettevõtte taustakontroll – 3 sammu enne krediidiotsuse langetamist”.

Ohutut liiklemist!

FacebookLinkedInTwitter

Loe järgmisena